Сторінки

вівторок, 28 червня 2016 р.

Загальні засади КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ, які важко сприймати всерйоз

Хотів проаналізувати Конституцію, і вибрати статті, які державною владою не виконуються. Але, прочитавши лише перший розділ, стало очевидно, що не виконується кожна друга стаття...

Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Стаття 2. Суверенітет України поширюється на всю її територію.
Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Стаття 3. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Стаття 5. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ.
Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Стаття 8. В Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова.
Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.

Стаття 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Стаття 14. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Стаття 15. Цензура заборонена.

Стаття 17. Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей...


У країні, де більшість не шанує закон і живе по понятіях, де прокурори купаються у діамантах, а судді стають мільйонерами, де правоохоронців називають мусорами, де править влада грошей і сили, де чиновники корумповані, а політики продажні, святкувати день конституції - якось сумнівно...



субота, 11 червня 2016 р.

КАБМІН НЕЗАКОННО НЕДОПЛАЧУЄ ЛІКАРЯМ І ВИКЛАДАЧАМ МІНІМУМ 22% ЗАРПЛАТИ

Зарплата левової частки працівників бюджетної сфери розраховується виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оплату праці" та ст. 96 Кодексу законів про працю України, ця ставка повинна перевищувати законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати. Проте, уряд 16 вересня минулого року прийняв Постанову, згідно з якою сплачував бюджетникам заробітну плату, виходячи з незрозумілої цифри у 1012 гривень, а мав би брати за основу підрахунку мінімальну зарплату - 1378 грн.

З 1 травня мінімальна заробітна плата зросла до 1450 грн. Уряд же продовжує відштовхуватися від своєї незрозумілої цифри - у цьому році 1012 грн замінили на 1185 грн. А, відповідно, законодавства, заробітна плата працівників бюджетної сфери має обраховуватися на основі мінімальної зарплати, а не 1185 грн. Тож, відповідно, і зарплата вчителя чи медика має складати - 1450, помножені на коефіцієнт, який відповідає ставці тарифного розряду.

Тобто, навіть, без підняття зарплати, лише правильно виконуючи закон, працівники-бюджетники мають отримувати, мінімум, на 22% більше! Якщо нічого не зміниться, загальна сума недоплати в цьому році складе, за приблизними підрахунками, близько 70 мільярдів гривень!